Dziś zadanie da przepływanie…
…czyli o stanie pochłonięcia
Pochłonięcie to stan, kiedy wykorzystując swoje mocne strony, jesteś w pełni zaangażowany w działanie. Mihály Csíkszentmihályi nazywa to stanem FLOW (przepływ) – stan pełniej koncentracji na zadaniu, kiedy inne rzeczy przestają mieć znaczenie, czas jakby stanął w miejscu. Osiągasz pełną satysfakcję z wykonywania zadań. I są to zadania określonego typu – dowcipnie nazwane przez Daniela H. Pinka „zadaniami Złotowłosej” *. Zadania Złotowłosej to wyzwania, które nie są ani zbyt trudne, ani zbyt łatwe do wykonania. Wymagają skorzystania z mocnych stron i włożenia pewnego wysiłku, ale jest to wysiłek możliwy do wykonania dla danej osoby.
Jak ważny jest stan przepływu dla menedżera?
Jeśli dajesz pracownikom zadania zbyt łatwe – nudzą się, popadają w rutynę.
Jeśli zbyt trudne – zniechęcają się (nie jestem w stanie tego zrobić, albo robię zadanie przy nakładzie tak dużego wysiłku, że nie mam nawet siły na satysfakcję).
Jeśli menedżer zadba by zadania były wyzwaniem, ale możliwym do zrealizowania, wspiera pracowników w osiąganiu stanu FLOW, czyli satysfakcji i optymalnego wysiłku.
Skąd menedżer ma wiedzieć czy ludzie w zespole działają na poziomie flow? Hmm, może z nimi porozmawiać?
– Czy wiedzą jaki jest cel zadania. Świadomość celu pozwala na większą satysfakcję, zwiększenie poczucia sensu (jeśli cel jest sensowny…)
– Czy wiedzą jak cel zrealizować, jakie kroki należy wykonać.
– Pracownicy otrzymują też bardzo szybką informację zwrotną na temat wykonania zadania – wiedzą na jakim poziomie je wykonali. Dostają obiektywną wskazówkę, czy sprostali wyzwaniu.
Zadania, w których ludzie odczuwają stan przepływu są wykonywane lepiej, szybciej. Na dodatek są motywatorem samym w sobie. Nie potrzeba dodatkowej nagrody za ich wykonanie, bo same w sobie sprawiają frajdę.
Na ile stan flow jest istotny dla ciebie osobiście? Jeśli nie jesteś menadżerem? Hm, w pewnym sensie jesteś menadżerem. Zarządzasz samym sobą. Dlatego warto poszukiwać zadań, które pozwalają ci przeżyć stan flow. Być pochłoniętym.
Przypomnijmy jeszcze raz – stan flow to realizacja zadań, które są wyzwaniem. Możliwym do spełnienia.
Zadanie na zwiększanie poczucia flow:
– „przyłapuj się” na takim stanie, kiedy wykonujesz zadania sprawiające ci największą satysfakcję. W których wykorzystujesz swoje umiejętności;
– przeanalizuj jakie cechy mają takie zadania
– szukaj innych zadań, które mają podobne cechy. I stwarzaj sobie możliwość ich wykonywania znacznie częściej.
* Daniel H. Pink „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację” Studio Emka, 2012r.